Altın Ne Zaman Yükselir?

Bir süredir yükselişte olan altının, hızlı düşüşü yatırımcılarda paniğe yol açtı. Pek çok küçük yatırımcı altının daha da düşebileceğinden endişelenip, elindeki altınları elden çıkarmayı düşüyor. Peki, altın düşmeye devam eder mi? Ne kadar düşer? Ne zaman yükselişe geçer?

Güvenli Yatırım Aracı

Altın büyük küçük pek çok yatırımcı tarafından, en güvenli yatırım aracı olarak kabul edilmektedir. Bu bir yönüyle doğru sayılabilir. Altın, elindeki Türk Lirasının değerini korumak isteyenleri yarı yolda bırakmamaktadır. Fakat kar hedefleyen yatırımcılar için kısa vadede her zaman beklenen karı sağlayamayabilir.

Altın Alacaklar Nelere Dikkat Etmeli?

Yakın bir zamanda altın almayı düşünen yatırımcılar, altının daha da düşüp düşmeyeceğini merak ediyor.

Altının daha fazla düşüp düşmeyeceği, net bir şekilde tahmin edilememekle birlikte, uzmanlar altın alacak yatırımcıların şunlara dikkat etmesini tavsiye ediyor:

  • Altını piyasadan değil, bankadan alacak yatırımcıların, bankaların makas aralığına dikkat etmesi
  • Satın aldığı altınları, orta vadede elden çıkarmayı düşünen yatırımcıların, altın başına ödeyecekleri vergiyi de hesaba katması
  • Altının kısa vadeli bir yatırım aracı olmadığının unutulmaması.

Altına yatırım yapacak kişiler, bu üç faktöre dikkat ettikleri takdirde zarar etme olasılıkları en aza inecektir.

Yıl Sonu Tahminleri

Altının yılsonunda ne kadar olacağı, Temmuz ayında 450 TL civarı olarak tahmin edilmişti. Fakat altın Ağustos’ta 480’i gördü. Bu hızlı artışı, hızlı bir düşüşün takip edeceği, uzmanlar tarafından öngörülmekteydi. Sürpriz olmayan bu düşüşün nereye kadar devam edeceği konusunda farklı ekonomistlerin farklı tahminleri bulunmakla birlikte, ortak görüş, altının Temmuz ayının öncesindeki rakamlara kadar düşmeyeceği yönünde.

Altın Yükselecek Mi?

Ekonomistler altın için yeni bir yükseliş beklentisi içindeler. Fakat bu yükselişin ne zaman gerçekleşeceği tam olarak kestirilemiyor. Altının, yılsonunda 600 TL bandını aşacağı, olasılıklar arasında bulunsa da bu olasılığa kesin gözüyle bakıp, planlarını buna göre yapan yatırımcılar, hayal kırıklığına uğrayabilirler. Altın alımında da satımında da tedbirli olunması gereken bu dönemde, altının durumunun netleşmesi noktasında, Eylül-Ekim aylarının büyük önem taşıdığı söylenebilir.