Asgari Ücretli Çalışanlara Kredi Veren Bankalar

Asgari ücretli tüketicilerin kredi alabilmesi adına birçok banka uygun faiz koşullarıyla kredi sunmaktadır. Bankaların sunduğu kredilerden yararlanmak için bazı gelir belgesine sahip olunması gerekiyor. Bu konuda düzenli bir çalışma ve sigorta priminin düzenli yatması oldukça önemli. Asgari ücret üzerinden yatan maaş ile ilgili belgenizi sunmak için maaş yazısına ya da maaş bordrosuna ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle asgari ücretli çalışanlara kredi veren bankalar için kredi koşullarını incelemenizde fayda var.

Bankaların Kredi Verme Koşulları

Her banka kendisine uygun kredi koşulları oluşturur. Sunduğu kredi ürünleri arasında bireysel ve kurumsal nitelikli krediler söz konusudur. Asgari ücretlilerin yararlanabileceği kredi türleri ise bireysel krediler kapsamındadır. Bireysel krediler arasında yer alan; tüketici kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi birçok asgari ücretli için önemli kredi ürünleri arasındadır.

Kredi koşullarından yararlanmak adına bankalar kişinin gelir durumunu, hane gelirinin toplamını ve mevcut ödemelerini göz önünde bulundurarak kredilendirme yapar. Bu kapsamda konut kredisi almak, asgari ücretliler için zordur. Aylık ödemeleri asgari ücreti kapsadığı için banka gözünde tahsili zor bir kredidir. Bu nedenle ek teminatlar, kefil ve ipotek gösterilmediği müddetçe asgari ücretlilerin konut kredisinden yararlanması zordur. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi için başvuru yapılması halinde asgari ücretliler kredi kullanabilir.

Bankadan Maaş Alanlara Özel Kred

Bankalar kendi bünyesinden maaş alan çalışanlara yönelik olarak kredi kullandırır. Düzenli ödeme olarak maaşının bir garanti olması, bankaların kredi vermesi adına güvenilir bir yöntemdir. Aynı zamanda bankacılık ürünlerini kullanmak, banka müşterisi olmak ve otomatik fatura talimatı vermek bankalar için önemli müşteri kriterleridir.

Özel Sektör Çalışanlarına Kredi Veren Bankalar

Asgari ücretliler özel sektör çalışanları olarak geçer. Kredi almanızda çalıştığınız özel sektöre bağlı işletmenin banka nezdinde güvenilirliği de önemlidir. İşyerinin yaşadığı bazı kredi problemleri nedeni ile çalışanların kredi alması zorlaşır. Aynı zamanda işyerinin sigorta primlerinizi düzenli yatırıyor olması önemlidir.

Çalışma sürenizde kredi almanız ve yüksek limitlerden yararlanmanız için önemlidir, örneğin; henüz yeni işe başlayanların, uzun yıllardır aynı yerde çalışanlar arasında ciddi farkları vardır. Aynı işyerinde çalışan kişiler daha güvenilir olup, kredi notu daha yüksek kişilerdir. Düzenli ödemelerde kredi veren bankalar için önemlidir.

Asgari Ücretliler Yüksek Kredi Nasıl Kullanır?

Asgari ücretli çalışanların daha yüksek limitli kredi seçeneklerinden yararlanması adına devlet ve özel bankalar bazı belgeler talep eder. Teminat olarak vereceğiniz mevcut hesabınız, yan gelirleriniz, kira geliriniz, yatırım ürünleriniz, faiz geliriniz ya da teminat mektubunuz var ise kredi kullanmanız kolaylaşır. Bunun dışında ipotek olarak gösterebileceğiniz; arazi, tarla, arsa, ev ya da araç var ise ipotek edilerek kredi kullanmanız mümkün. Asgari ücretlilere yönelik verilen krediler arasında araç kredisi de mevcuttur. Alınacak araç ipotek edilir ve uygun kredi tüketiciye sağlanır.

Hangi Bankalar Asgari Ücretliye Kredi Verir?

Hangi bankanın asgari ücretlilere yönelik kredi verdiğini öğrenmenin en doğru yolu, bankaların resmî web sitesi üzerinden ihtiyaç kredisi kullanım koşullarına bakmaktır. Bu şekilde krediye uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Asgari ücretliye kredi veren bankalar;

  • Akbank
  • Burganbank
  • Halkbank Mini Kredi

Bu bankaların dışında birçok banka çalışanlara yönelik ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Maaşına uygun olarak tanımlanan kredilerden yararlanarak tüm ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün. Kredinizin olumlu sonuçlanması adına birden fazla bankaya aynı anda başvurmayın. Başvuracağınız banka ise maaşınızın yattığı banka olmalı. Bu şekilde banka sizleri tanıdığı için, kredi kullandırmakta sorun yaratmayacaktır.