Emekliye Kredi Veren Bankalar

En son en düşük emekli maaşı 1.000 liradan 1.500 liraya çıkarıldı. Bununla birlikte emekliye kredi veren bankalar verebilecekleri kredi miktarında değişiklikler yapıp fiyatları artırdı. Bir çok banka, Bağ-Kur ile emekli sandığından ya da malulen emekli olan müşteriler için kredi imkanını ulaşılır hale getirdi. Üstelik bu krediler faizsiz. Bu da kredi almak isteyen binlerce emeklinin yüzünü güldürmüş oldu. Özellikle faizsiz kredi veren bankalardan maaşını alan müşteriler için birbirinden özel fırsat kampanyaları da var. O halde şimdi kredi almak isteyen tüm emeklilerin başvurmak isteyeceği bankalardan bahsedelim.

Hangi Bankalar Emekliye Kredi Veriyor?

PTT

PTT emekliye kredi veren bankalar arasında başta geliyor. PTT yalnızca emekliler için değil, ihtiyaç kredisine başvurmak isteyenler için de birçok fırsat sunuyor. Fakat PTT’den kredi almak istiyorsanız bunun dolaylı yoldan yapılacağını söylememizde fayda var. Şöyle ki, eğer maaşınızı PTT şubelerinden ya da PTT matiklerden çekiyorsanız alacağınız krediyi PTT’nin anlaşmalı olduğu herhangi bir bankadan alabilirsiniz. Yani bu kurumdan kredi çekebilmek için maaş şartı bulunuyor. Bunun sebebi ise herhangi bir ipotek ya da kefil durumuna ihtiyaç olmaksızın kredi çekilmesini sağlamaktır.

PTT’nin Anlaşmalı Olduğu Bankalar

Vakıfbank

Vakıfbank PTT’nin anlaşmalı olduğu bir bankadır. Vakıfbank’ın emeklilere verdiği maksimum kredi limiti 20 bin TL. 60 aya varan kredi vadesi bulunuyor. Ayrıca kredi çekmek isteyen emekliler için belirledikleri bir yaş sınırı var. Banka 80 yaşının üstünde olan emekliler için kredi imkanı sunmuyor.

Aktifbank

PTT ‘nin anlaşmalı olduğu bankalardan biri de Aktifbank’tır. Bir ön koşula sahip olmakla birlikte emekliye kredi veren bankalar arasında yer alıyor. Bu ön koşul ise emekli müşterilerin maaşlarını PTT’den alması. Bu koşulun sağlanmış olması halinde Aktifbank müşterilerine 40 bin TL tutarında kredi vermektedir. Başvurunuzu şubeler aracılığı ile yapabilirsiniz.

Şekerbank

Şekerbank, emekliye kredi veren bankalar arasında olup PTT ile anlaşmalı olan bir bankadır. Kredi vadesi 60 ay olarak belirlenmiştir. Çekebileceğiniz maksimum kredi limiti ise 36 bin TL’dir. Anlaşmalı olan diğer bankalar gibi buradan da kredi çekebilmek için kurumdan maaş almanız gerekmektedir.

Emekliye Kredi Veren Diğer Bankalar

Fibabanka

Fibabanka sıfır faizli olarak emekli müşterilerine 18 aya varan vadeyle 3 bin lira limite sahip kredi veriyor. Bununla birlikte müşterilerden belirli miktarda bir işlem ücreti ve sigorta bedeli ödemeleri bekleniyor.

Denizbank

Denizbank ise 1.000 TL’ye ihtiyaç duyan emekli müşterileri için faizsiz kredi imkanı sunuyor. Acil nakit ihtiyacını karşılamak isteyen emekliler için oldukça cazip bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Krediye başvuran emeklilerin mevduat hesaplarına iki adet otomatik ödeme talimatı vermeleri talep ediliyor. Denizbank bunun dışında müşterilerinden herhangi bir talepte bulunmuyor.

Emeklilik Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar Neler?

Emekliye kredi veren bankalar emeklilerin kredi ihtiyaçlarını karşılamakla birlikte bazı şartlar bulundurduğunu söylemekte fayda var. Bu şartlar sağlandığı takdirde bahsettiğimiz bankalardan kredi çekimini yapabilirsiniz.

İşte o şartlar;

  • Maaşınızın %70 civarı oranını aylık taksitlerinizin aşmaması gerekir.
  • Maaş durumunuza göre başka bankalardan kredinizin bulunmaması gerekir.
  • Yaşınızın bankalar tarafından belirlenen 75 yaş sınırını aşmamış olması gerekir.

Korona sebebiyle geçim sıkıntısı çeken, maddi desteğe ihtiyaç duyan emekli sayısı bir hayli çoğaldı. Bu yazımızda krediye yönelen emekliler için bir çok bankanın sunduğu imkanlardan bahsettik. Kredi almak için gereken şartları sıraladık. Bahsettiğimiz bu şartları sağlamakla birlikte emekliye kredi veren bankalar arasından sizin için uygun olan bir bankadan kredinizi çekebilir, bankanın diğer fırsatlarından da yararlanabilirsiniz.