İNG Bank Konut Kredisi Başvurusu

ING Bank konut kredisi avantajlarını tüm müşterilerine ve banka müşterisi olmayan vatandaşlara sunuyor. Dilediğiniz konut kredisini, faiz oranı, vade ve ödeme tutarını Mortgage uzmanları ile belirleyebiliyorsunuz. Randevu almak için web sitesi ya da internet bankacılığını kullanmanız mümkün. Kişiye özel İNG bank konut kredisi başvurusu çözümleri için ING Bank randevunuzu hemen alabilirsiniz.

ING Bank Konut Kredisi Başvuru Koşulları

ING Bank konut kredisi başvurusunda sizden istenen bazı belgeler olmaktadır. Bu belgeler ile şubeye gitmeniz halinde randevunuza uygun olarak, Mortgage uzmanları tarafından detaylı olarak bilgilendirilirsiniz.

Belgeler;

 • Gerçek kişiler için gerekli belgeler
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Son 3 aya ait ikametgah
 • İkametgaha alternatif olarak son 3 aya ait fatura
 • Satın almayı düşündüğünüz konut tapu fotokopisi
 • İpotek göstereceğiniz taşınmaz tapu fotokopisi
 • Çalışma durumunuza ait gelir belgesi
 • Ücretli çalışanlar için maaş yazısı ya da maaş bordrosu son aya ait
 • Emekliler için kimlik kartı ve hesap cüzdanı
 • Serbest meslek sahipleri için son yıla ait hesap durumu, vergi levhası fotokopisi
 • Firma ortakları için; son yıla ait noterden imza sirküsü, vergi levhası fotokopisi, son 3 aylık bilanço, gelir tablosu, sermaye ortaklık ve şirket esas sözleşmesinin yer aldığı ticaret sicil gazetesi
 • Çiftçiler için çiftçilik belgesi

Bu belgelere ek olarak banka tarafından talep edilen kefil, teminat ve ipotek gibi bazı talepler olabilir. Konut tutarı, kredi tutarı, kredi vadesi gibi şartlara göre bu ek belgeler talep edilebilir.

Konut Finansmanı

Mortgage sisteminde konutunuzu uzun vadede ipotekli olarak kullanabiliyorsunuz. Dünya genelinde kullanılan konut sahibi olma sistemleri arasındadır. 30 yıla kadar kullandırılan konut kredisi, banka ve finans kuruluşları tarafından sizlere sunuluyor.

Mortgage Sisteminde Devir

Dövize endeksli olarak ödenen konut kredisi sisteminde USD, GBP ya da EURO gibi farklı para cinsi üzerinden ödeme olabiliyor. Kredinizde yaşanan kur değişiklikleri ve risklerini almamak adına konut kredinizi devretmek isteyebiliyorsunuz. Böyle durumlarda kredinizi devredip, TL üzerinden para birimini çevirebilirsiniz.

Mevcut kredinizin refinansmanı için karar verirken; kalan ödemelerinizi, mevcut piyasa koşullarını, kredi kalan vade sayısını gözden geçirmelisiniz. Mevcut kredi kapanışında erken ödeme tazminatı ödeyebilirsiniz. Kredi tutarında kalan anaparanın %2’si bu ücret kapsamından tahsil edilir. Kredinizi devrederken aynı zamanda hangi masrafları ödemek zorunda kalacağınız ve yeni kredide yapacağınız ek ödemeleri öğrenmeniz gereklidir.

3 Ay Arayla Ödenen Mortgage

Emeklilere özel olarak uygulanan bu ödeme tablosu, emekli maaşını ING Bank’a taşıyan müşteriler için de geçerlidir. 3 aydan 3 aya alınan emekli maaşı ile kolay ödeme şartlarından yararlanmanız mümkün oluyor. Bunun dışında niteliklere sahip tüketiciler bu ödemelerden yararlanamıyor.

Kat Mülkiyeti Olan Konutlarda Kredi

Kat irtifakı olan bazı konutlar %75’lik kısmı tamamlanması halinde konut kredisi kapsamına alınabiliyor. Mortgage konut değeri hesaplanırken SPK lisansı olan eksperler tarafından belirlenen kriterlere göre hesaplanır.

Konut Kredisine Başvururken Yapılması Gerekenler

Konut kredisi almadan önce mali durumunuzu gözden geçirmenizden fayda var. Ödeme tutarlarınızın, uzun vade oluşabilecek muhtemel olumsuzlukların riski azaltmak için göz önünde bulundurulması önemlidir. ING Bank; müşterilerine ve yeni müşterilerine özel konut kredi avantajlarını sunarken, müşteri gelir durumunu göz önünde bulunduruyor. Mortgage sistemine dahil olmanız halinde ise uzmanlardan aldığınız bilgiler doğrultusunda, almak istediğiniz konut tutarını gözden geçirebilirsiniz. 30 yıla kadar vade imkânı sunan bu sistemde uzun vadede yapabileceğiniz ödemeleri, faiz oranlarını ve döviz kurlarını belirleyerek riski en aza düşürebilirsiniz.