Kredi Notu Düşük Olanlar İçin İhtiyaç Kredisi

Kredi notunun düşük olması, bankalardan kredi çekmeyi engelleyen faktörler arasındadır. Kredi notu, kişinin finansal geçmişinin, çeşitli analizler yapılarak ortaya çıkarılan sayısal ifadesidir. Her banka, kredi başvurularını kendi prosedürlerine göre değerlendirse de, kredi notu düşük olan kişiye hiçbir banka kredi vermek istemez. Yine de kredi notu düşük olanlar, bir takım şartlarla kredi kullanabilirler. Bu yazımızda, kredi notu düşük olanlar için ihtiyaç kredisi kullanma yöntemlerini derledik.

Kredi Notları ve Risk Grupları

Kredi not aralıkları, risk değerlerine göre belirlenmiştir;

  • 0-699 En Riskli Grup
  • 700-1099 Orta Riskli Grup
  • 1100-1499 Az Riskli Grup
  • 1500-1699 İyi
  • 1700-1900 Çok İyi

Eğer kredi notunuz en riskli ve orta riskli gruptaysa, büyük ihtimalle bankalar size kredi vermeyecektir. Az riskli gruptaysanız, kredi kullanma ihtimaliniz bankanın değerlendirmesine bağlıdır. İyi ve çok iyi grupta olanlar, kolaylıkla kredi ve kredi kartı gibi hizmetlerden faydalanabilirler.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmenin en hızlı yolu, aktif olarak kredi kartı kullanmanız ve ödemelerinizi düzenli olarak yapmanızdır. Zaten kredi notunuz, ödemelerinizi aksattığınız için düşer. Ayrıca, kredi notunuz düşükse sürekli olarak kredi başvurusunda bulunmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer ödeme yapmakta zorlanıyorsanız, ödemelerinizi gelirinize göre yapılandırabilirsiniz. Yapılandırma işlemleri ve alternatif kolaylıklar için, bankalarla iletişime geçebilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Eğer kredi notunuz düşükse, bankalara yaptığınız kredi başvurularında muhtemelen ret cevabı alırsınız.

Bu gibi durumlarda bir takım şartları sağlayarak, kredi çekme ihtimalinizi arttırabilirsiniz;

  • Kefil Gösterebilirsiniz.
  • Teminat Gösterebilirsiniz.
  • Düşük Tutarlı Kredi Başvurusunda Bulunabilirsiniz.

Bu yöntemleri deneyerek, bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Özellikle az ve orta riskli grupta bulunanlar, kefil ve teminat göstererek ya da gelirlerine göre daha düşük tutarlı bir krediye başvurarak kredi çekebilirler. Ancak unutulmamalıdır ki, en riskli grupta yer alanların kredi çekebilmesi çok düşük bir ihtimaldir.

Kefil Göstermek

Bankalar kredi başvurunuzu onaylamıyorsa, kefil göstererek şansınızı arttırabilirsiniz. Kefil, kredi borcunuzu ödememeniz durumunda borcunuzu ödemeyi kabul eden kişidir. Bu yüzden bankalar, kefil gösterdiğiniz kişinin de kredi notuna dikkat ederler. Kefil göstereceğiniz kişinin aylık geliri ve kredi notu yüksekse, kredi başvurunuz onaylanabilir.

Teminat Göstermek

Kredi başvurularında teminat göstererek, kredi çekme ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Teminat göstermeniz, borcunuzu ödememeniz durumunda kredi tutarının geri alınabilmesi açısından bankalara güvence verir. Tabi teminat göstereceğiniz taşınır ya da taşınmaz malların, uygun şartları taşıması gerekir.

Taşınmaz mallarınızın, krediye uygunluk şartlarına sahip olup olmadığını değerlendirmek amacıyla bankalar tarafından eksper gönderilir. Bankalardan kredi çekmek için, ev, araba, arsa ve çek gibi mal varlıklarınızı teminat olarak gösterebilirsiniz. Gösterdiğiniz teminatlar, banka tarafından borcunuz bitene kadar ipotek altına alınır.

Düşük Tutarlı Kredi Başvurusu

Eğer kredi başvurunuz onaylanmıyorsa, daha düşük limitli bir kredi başvurusunda bulunmayı deneyebilirsiniz. Özellikle geliriniz yüksekse, düşük limitli kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali artar. Bankaya, aylık net gelirinizi, ek gelirlerinizi ve hane halkı gelirlerini de beyan edebilirsiniz. Bankalar, sık sık düşük limitli kredi kampanyaları yaparlar. Bu kampanyaları takip ederek, kredi çekebilirsiniz.

Kredi Notu 0 Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Eğer kredi notunuz 0’sa, daha önce bankaların kredi ve kredi kartı hizmetinden faydalanmadığınız anlamına gelir. Puanı 0 olan birisi, kredi risk derecelendirmesinde risk teşkil eden grupta yer almaz. Fakat uzun süredir bankalarla aktif olarak çalışmıyorsanız ve düzenli bir aylık gelire sahip değilseniz, bu bankalar tarafından risk olarak değerlendirilebilir. Bu gibi durumlarda, bir kredi kartı edinip düzenli bir şekilde kullanarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.