Sicili Bozuk Olanlar İçin İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Kredi ürünlerinden faydalanmak için kredi notunun önemi büyüktür. Kredi notu ise ödeme alışkanlıkları, fatura ödemesi, daha önce kullanılan kredi ürünleri ve mevcut borçluluk oranına göre belirlenir. Birçok bankacılık işlemi dikkate alınan kredi notunda, banka müşterisinin sicili belirlenmiş olur. Bankalara yaptığınız başvuruların olumsuz yanıtlanma sebepleri arasında olumsuz siciliniz vardır. Peki, sicili bozuk olanlar için ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir mi?

Sicil Neden Bozulur?

Banka sicilinin bozulmasında birçok etken bulunur. Bazen müşteriler sicili etkileyen sebeplerin sadece banka borçları olduğunu düşünür. Bu durum tam anlamıyla doğru değildir. Kredi notu belirlenirken kredi ve kredi kartları ödemesi dışında, fatura ödemeleri de bulunmaktadır.

Sicil bozulma nedenleri;

 • Düzensiz fatura ödemeleri
 • Düzensiz kredi kartı ödemeleri
 • Düzensiz kredi ödemeleri
 • Kredi notunun oluşmaması
 • Ödeme alışkanlıkları
 • Mevcut kullanım doluluk limiti
 • Borçların toplamı
 • Hukuk departmanına aktarılan banka ürünleri
 • Gelir belgesinin olmaması
 • İpotekli mal varlığı
 • İcra ve vergi borçları

Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda sicilin bozuk olması mümkün hale gelir. Sicilinizi düzeltmek adına yapacağınız 6 aylık bir başlangıçta kredi notunuz yükselebilir ve istediğiniz krediyi alabilirsiniz. Bunun için bankaların öncelikle güvenini sağlamalısınız.

Hangi Bankalar Sicili Bozuk Olanlara Kredi Verir?

Bankalar, sundukları bazı kredi ürünlerinde sicili bozuk olanlara da kredi imkânı tanıyorlar. Bunun için sizden ek bazı belgeler talep edilebilir. Mikro kredilerde bankanın tercihine göre belge istenmeyebilir. Sicil bozukluğu, bazen borcu olmayan yıllar önce ödenen hukuksal ödemelerin, sicilden silinmemesi nedeniyle de olabilir. Bu durumda öncelikle borçlarınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bankalara başvururken öncelikle müşteri hizmetleriyle görüşmeniz, size nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkından bilgi verir. Sizden istenen belgeler olabilir ve ona uygun olarak başvuru yapmanız daha makul bir seçim olur. Nitekim bankalara yapılan başvuruların olumsuz olarak yanıtlanması ve birden fazla bankaya başvurmanız, kredi notunuzu düşürür. Her olumsuz cevapta bir süre daha beklemeniz gerekir.

Sicili Bozuk Olanların Kredi Talebi Nasıl Olumlu Sonuçlanır?

Siciliniz bozuk olsa dahi kredi almak için bazı teminatlar sunabilirsiniz. Kefil sunarak bankadan talep edeceğiniz kredinizi kullanmanız kolaylaşır. Sunacağınız kefilin mali durumu ve sicili banka şartlarına uyumlu olması halinde kredinizi kullanabilirsiniz. Mevcut olan taşınmazınız var ise ipotek göstermeniz halinde, ipotek göstereceğiniz taşınmazın ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi alabilirsiniz. Bunun dışında aracınız var ise aynı şekilde banka sicilinizin bozuk olmasını sorun etmez ve kredi kullanırsınız. Mevduat hesabınızda nakit, yatırım ürünleriniz ya da kira geliriniz var ise bunları belgelendirebilir ve teminat gösterebilirsiniz.

Bankalar Neden Kredi Vermez?

Bankalardan kullanmak istediğiniz en düşük ihtiyaç kredisi için çok fazla belgeye ve koşula ihtiyaç duyulmaz. Bankalarla çalışmanız yoksa ve kredi notunuz oluşmadıysa, en düşük kredileri dahi kullanamayabilirsiniz. Kredi, bir banka için borç vermek anlamına gelir. Kendinizden pay biçerseniz, geri ödemesini alamayacağınız parayı borç olarak vermek istemezsiniz. Bankalar ise müşterilerini bundan daha fazlasıyla düşünür.

Sizlerin ödeme durumunuzu, mali durumunuzu, sıkıntıda kalmamanızı göz önünde bulundurur. Sizi zora sokacak ve geri ödemesini alamayacağı kredileri kullandırmak istemez. Bankalar, müşterileriyle ilk çalışırken düşük limitli kredi kartı ya da banka kartı verir. Ödeme alışkanlıklarını belirli süre inceledikten sonra limit artırım yapabilir. Mobil bankacılık, internet bankacılığı gibi ürünler üzerinden müşterilerine kredi kullandırabilir. Kredi limitini müşterinin gelir durumuna göre tanımlar. Düzenli ödeme alışkanlıklarınız sizin daha sonra bankalarla çalışmanızı kesinleştirir ve kredi imkanlarından yararlanırsınız.