Tatil Kredisi Veren Bankalar

Pandemi sürecinde ülkemizdeki vatandaşların ekonomik sorunlarına karşı birçok banka tarafından destek sağlanmaya başlandı. Özellikle kamu bankaları bu süreçte açıkladıkları destek paketleriyle birçok kişinin yüzünü güldürdü. Başvuru yapılabilecek paketler arasında en fazla dikkat çekeni tatil kredisi olarak ortaya çıktı ve birçok kişi için artık tatilleri nasıl finanse edeceklerine dair kara kara düşünmelerine gerek kalmayacak. Tatil kredilerine nasıl müracaat edileceğine dair bu yazıda tüm bilinmeyen hususlar yer alacaktır.

Tatil Kredisi Sunan Kamu Bankaları

1 Haziran 2020 tarihinden bu yana sosyal yaşamda bir normalleşme süreci görüldü ve birçok kişi doğal olarak evde geçirdiği süre içerisinde strese girdi ve tatil arayışına girdi. Bu sebeple, parasal anlamda sorun yaşayan kişilerin istedikleri yerde tatil yapmaları için hükümet kamu bankaları aracılığıyla tatil kredisi imkanı yaratarak artık yeni bir destek alma olanağı oluşturdu.

Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank gibi kamu bankaları tatil planları yapan kişilere şartları sağlamaları halinde kredi sunuyor. Bu bankaların yanı sıra ING Bank gibi çeşitli özel bankalar da tatil kredisi imkanı veriyorlar.

Tatil Kredisinden Nasıl Faydalanırım?

Tatil kredisi turizm sektörünün canlandırılması için atılmış önemli bir adım olarak görülüyor ve isteyen herkesin eğer kredi notu uygunsa müracaatı kabul ediliyor. Bu krediye özellikle esnafların rağbet ettiği görülüyor. Özellikle pandemi sürecinde ekonomik olarak sorun yaşayan kesimlerden biri olan esnaflar tatil için önemli bir finansman olan bu kredileri kaçırmak istemiyor. Bunun yanında, emekliler, memurlar ve özel sektör çalışanları da bu kredi paketlerinden faydalanmak için bankalara başvuru yapıyorlar.

Tatil Kredisi Miktarı ve Faiz Oranı

Seyahat firmaları bahse konu kamu bankalarıyla yapacakları anlaşma neticesinde tatil kredisinden faydalanmak isteyen müşterilere yönelik olarak 10.000 TL gibi bir miktara kadar kredi sağlıyor ve bu kredi için belirlenen faiz oranı 0,67 olarak ilan edilmiştir. Bu süre içerisinde ödemesiz olarak geçen bir dönem de mevcuttur ve dileyenler bu süreden de faydalanabilir.

Tatil kredisine ilave olarak seyahat firmaları ile yapılacak sözleşmeler ile vatandaşlar dilerlerse kredi kartlarını kullanmak suretiyle üç ay sonrasında ödemeye başlama imkanına da sahipler. Ayrıca, isterlerse on beş ay taksit ile de tatil paketi alınabilecektir. Kamu bankaları hangi seyahat firmalarıyla anlaşma yaptıklarına dair gerekli duyuruyu yapacaktır.

Tatil Kredisi ve Vade

Tatil kredisi için 36 aya kadar çıkan vadelerde ödemeler yapılabilir. Bu durum hem kişiyi ekonomik olarak zorlamayacak hem de rahat rahat tatil yapma imkanı yaratacaktır. 36 ay içinde isteyen kişiler belirli bir dönemi ödemesiz olarak geçirebilir ve bu sayede ekonomik olarak rahatlama sürecine girdiklerinde gerekli ödeme planına başlayabilirler. Bu açıdan, oldukça esnek bir şekilde uygulamaya geçen tatil kredi paketleri her vatandaşın kesesine göre ayarlanarak veriliyor. Bu açıdan, nasıl öderim diye düşünmeye gerek olmadan oldukça uzun vadelerde verilen tatil kredileri uygun ödeme planları oluşturularak veriliyor. İstenirse 3 aylık bir ertelemeyle ödenebilen krediler tatildeyken kişilerin strese girmesine gerek bırakmıyor ve her ay bütçeyi zorlamadan ödenebiliyor.

Tatil Kredisi Veren Özel Bankalar

Yapı kredi bankası, Fibabanka ve ING Bankası tarafından 48 ay gibi oldukça makul bir vadede hem yurt içinde hem de yurt dışında tatil yapılması için kredi paketleri açıklanıyor. Bu krediye müracaat için geliri belgesi, kimlik fotokopisi yeterlidir. Oldukça kısa süre içerisinde müşterinin hesabına geçen bu krediler çok fazla beklemeye gerek kalmadan ve karmaşık prosedürler gerektirmeden müşterilere sunuluyor.