Yapıkredi Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İhtiyaç kredisi çeşitli nedenlerle alınmaya ihtiyaç duyulabilir bir paradır. İhtiyaç kredisi alınabilecek nedenler arasında evlilik, iş, hastalık, borç vb. birçok sebep yatar.

İhtiyaç kredisi, kısa vadeli ve düşük ücretli nakit ihtiyaçları karşılamak amaçlı kullanılan bir kredi çeşididir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık bankaya gitmeden de telefon veya internet üzerindeki şube uygulaması ile kredi başvuruları yapılabilir. Daha önce kullanmış olduğu bankalara başvuru yapmak kişi için daha avantajlı olacaktır çünkü hem müşterisi olması hem de tanıyor olması ödeme kolaylığı sağlayabilir.

Kredi Almak İçin Maaşın ne kadar olması gerekir?

Kredi başvurusu yapılırken öncellikli olarak ne için başvuru yapıldığına bakılır daha sonra maaş durumuna bakılır. Öncelikle bankanın maaş durumunu kabul edebilmesi için kayıtlandırılabiliyor olması gerekir. Bununla beraber maaş durumuna yeterli gelmesi çekilebilecek kredi başvurusu ile ilgili bir durumdur. Kısaca aylık 2.000 TL taksitli bir kredi kullanmak istenilse, bankaya en az 3.000 TL bir gelir göstermek gerekir.

Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Genel halk arasında ki konuşma itibari ile sigortalılık süresi, kayıtlı olarak bir yerde çalışma süresi bankanın değerlendirme sürecine göre değişir.

Fakat genel itibariyle:

SGK’lı olarak çalışan bir kişi

Son iş yerinde en az 3-4 ay, toplamda ise 12 -16 ay bir iş yerinde sigortalı olarak çalışma koşulu banka tarafından istenebilir. Bazen bazı bankalarda son iş yerinde çalışma süresi 6 aydır. Ancak kredi kullanacak kişinin banka işlemleriyle arası yani kredi notu iyi seviyede yer alıyorsa bu sürelere kısalabilir.

Vergi levhalı olarak çalışan

Vergi levhalı olarak çalışan bir kişinin kredi başvurusu yapması durumunda, bankalar genel olarak vergi levhasında kâr gözükmesini ve işletmenin kuruluşu üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesini ister.

Memur olarak çalışan

Memur olarak çalışmaya başlanılması halinde, hiçbir şekilde bir çalışma süresi bankalar tarafından genel itibariyle istenmez. Ancak bu durumda kredi notu bankalar açısından kredi değerlendirmesinde önemli bir referans olur.

Emekli olarak çalışan

Emekli aylık geliri banka tarafından belirli bir süre kısıtlaması olmadan kabul edilebilir. Fakat emekli olarak çalışan kişiler bu gibi durumlarda süre kısıtlaması olmasa bile resmi olarak beyan edilmesi veya iş yerinden çalışıldığına dair yazı alınması istenir.

Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar

  • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
  • Banka ile daha önceden herhangi bir aykırı durum olmaması gerekir.
  • Bir mal ipotek edilecekse hak sahibinden onay alınması gerekir.
  • Gelir durumunu resmî bir belge ile beyan edip bankaya vermek gerekir.

Yapıkredi Bankasının İhtiyaç Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapıkredi bankası ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken ister mobil ister internet üzerinden rahatlıkla yapılabilir.

  • Öncelikli olarak girmiş olunan sitede kredi başvuru bölümüne tıklanır. TC kimlik numarası, doğum tarihi, cep telefonu ve güvenlik kodu gibi detaylar ortaya çıkar ve onları doldurulması istenir. Daha sonra telefona mesaj gelir ve onu ileri ki bölümde doldurulması istenir.
  • Numarayı yazdıktan sonra kredi başvuru formu ortaya çıkar.
  • Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra işlem tamamlanır.

Yapıkredi bankasının müşterileri bu tarz işlemleri daha rahatlıkla yapabilirler çünkü hem bankayı tanıyor olma avantajı hem de iyi bir krediye sahip kişilere daha çabuk kredi çıkma imkanı vardır. Kredi alırken geri ödemeside dikkate alınmalıdır. Gerekmediği sürece fazla miktarda kredi başvurusu yapılmaması gerekir çünkü en kötü ihtimalle ödeyememe durumu meydana çıkabilir, kişi kendini zor duruma sokarak daha çok borç yapabilir. Maaş durumuna göre kredi başvurusu yaparak rahatlıkla ödenebilir.